Ayten Öztürk Röportaj – Ev Hapsinin 2. Yılı

Lübnan Havaalanından kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ve 6 ay boyunca MİT’e ait ”gizli” bir işkencehanede tutulan, vücudunda 898 yara açılan Ayten Öztürk’le yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Ayten Öztürk’e yapılan işkence ”MİT’in çiftliğiyle sınırlı kalmadı. 6 aylık işkencenin ardından 3.5 yıl tutsak edildi Ayten Öztürk. Komplo bir dosya ile bir çocuk tecavüzcüsünün linç edilmesi olayıyla ilişkilendirdi. Bir iftiracının ifadesiyle 2 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek tahliye edildi.

10 Haziran itibariyle 2 yıldır ev hapsinde tutulan Ayten Öztürk’e yaşanan süreç ve kampanyalar üzerine röportaj gerçekleştirdik.

Röportajın tamamı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/p_o8he_A4kk

Röportaj Soruları

1- 10 Haziran Cumartesi günü ev hapsinin 2. Yılını doldurdun. Dün ve ondan öncesnide yapılan kampanyalar, çalışmalar, Ayten Öztürke Özgürlük istiyoruz eylemlerine dair bize neler söylemek istersin
Bugün tivitırdan attığı bir tivitten bile hakkında dava açılanlar tutuklananlar varken halkımız seni afişler, bildiler, pankartlar, videolar ile faşizmi teşhir ederek sahipleniyor. bu sahiplenmeyi anlatır mısın bize, ve bu sahiplenme sana neler hissettiriyor ?

2- Ocak ayında 10 ülkeden katılımcıların olduğu kayıplar sempozyumu yapılmıştı internet üzerinden, ve 2022 yılında yapılan bir habere göre Türkiye’de 90’lardan bu yana bin 338 kişi kaybedildi. Kimi kayıp vakaları hakkında soruşturma dahi açılmazken yargıya intikal edenlerinde çoğu takipsizlik, cezasızlıkla sonuçlandı. Sen de yürütülen kampanyada bir öncüsünüz aslında.
Bundan sonrasından Ayten kampanyası nasıl devam edecek peki ? Neler var kampanya programının bir sonraki ayağında
3- Ayten abla sen kapitalizmin güçsüz, kendi başına bir şey yapamayan, direnemeyen diye gösterdiği ikinci plana atılan kadını da elinin tersiyle iterek, güçlü kadının direnen kadının, emperyalizme ve faşizme karşı mücadele eden, işkenceler de görse devrimci teslim olmayan kadın olduğunu gösterdin. Devrimci demokrat olduğunu ileri sürüp, kadın hakları mücadelesini sadece şiddete indirgeyenlere, giyilen kıyafetle sınırlayanlara, anti faşist anti emperyalist mücadeleden bağımsız tutanlara neler söylemek istersin nasıl bir çağrı yapmak istersin ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar