İdeolojilerin Savaşı’nda Konuk Devrimci Gazeteci Ali Ercan Gökoğlu

İdeolojilerin Savaşı

Konu: Fransa’da yaşanan süreç…

06.07.2023 tarihli program

Konuğumuz devrimci gazeteci Ali Ercan Gökoğlu, Fransa’da yaşanan süreçle ilgili: ”Afrika’nın hala 24 ülkesinin resmi dili Fransızcadır. Afrika’da hala 24 ülke Fransa’ya sömürge vergisi vermektedir.

Bu ülkelerden gelip Fransa’da yaşayan halkların, tarihsel olarak birikmiş bir öfkesi de var elbette. Fransa’da ayaklanmaların bu denli sık ortaya çıkmasının nedeni bu tarihsel öfkedir.

Cezayir halkı Fransa’ya karşı verdiği bağımsızlık savaşını unutamaz. Fransa’da bir kaç nesil Fransız gibi kalsa da tarihsel köken olarak geçmişte yaşadıklarını unutumaz.

Avrupa ülkelerinin ırkçı politikaları, sömürülerini sürdürebilmek içindir. Fransa’da polisin 17 yaşındaki genci öldürmesine sadece ırkçı bir polisin eylemi olarak bakamayız. Bu tekellerin sömürüsünü gizlemek olur.

Bugün o polisin tutuklanması bir şey ifade etmez ki nerdeyse 17 yaşındaki çocuğu suçlu ilan ettiler. Aynı bizim ülkemizde Dilek Doğan’ı katlettiklerinde ”kardeşi öldürdü” demeleri gibi.

Fransa’da devlet tarafından katledilen insanların sorumlusu ırkçı bir polis değil burjuvazidir, tekellerdir. Tekeller çok açık bir şekilde katillere ”arkanızda biz varız” dediler. İstediğiniz gibi katledebilirsiniz dediler. Bu da bir öfke birikimine yol açıyor.

Fransa’da yaşanan budur. Biz direnenlerin her zaman olduğu gibi yanındayız. Halkın yanındayız. Devrimci önderlikten yoksun olması nedeniyle bu tür ayaklanmaların varacağı yer sistemle uzlaşmaktır.

Bunun örneğini ”Arap Baharı” denilen süreçte, halk ayaklanmalarını emperyalistlerin nasıl kullandığını gördük. Kimilerinin devrim dediği o süreç katliamlarla sonuçlandı ve devam ediyor. +

Bütün halk hareketlerinin doğru bir devrimci önderliğe ihtiyacı var. Devrimci önderlik olmadığında var olan sistemin revizesinden ibaret olur.

Home 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar