CIA ve Kapitalizmin Sanatı

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programının, 4 Ağustos tarihli, ilk bölümünde CIA ve kapitalistlerin sanat anlayışı-etkileri konusu, ikinci bölümde halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif’in anlatımı olan kaydı paylaşıyoruz.

KAPİTALİZMİN SANATI
2.Emperyalist paylaşım savaşında kazançlı çıkan ABD, eğemenliğini dünya çapında sürdürebilmek için sanatı kullandı.
Avrupa’da savaştan sonra geriye savaşın acılarıyla boğuşan milyonlarca insan kaldı. Milyonlarca insan yeni bir gelecek kurmak için savaşın etkilerini silmeye ve yeni bir düzen kurmaya çalıştı. Savaştanb geriye kalanlarda ortaya çıkan karamsarlık, hiçlik, günü yaşama anlayışı hakim olmaya başladı.
Emperyalizm, savaşın ortaya çıkarttığı sonuçları kullanarak halkları ideolojik ve kültürel olarak şekillendirdi. Bu sanata da yansıdı. Emperyalist yoz kültür gençlere “savaşma, seviş” propagandası yapmaya başladı. Böylece gençlerin düzeni değiştirme gücü ve umutları adım adım ellerinden alınmaya başlandı.
MAHSUNİ ŞERİF
Mahsuni Şerif toplamda 5 bin köy gezmiş, halkla iç içe yaşamış, halkın duygu ve düşüncelerini anlatmış söylediği türkülerde.
Bir röportajda Mahsuni Şerif şunu söylüyor; “ben halkımın duygu ve düşüncelerini besteliyorum”
Tarihîmiz boyunca direnişler ozanları, ozanlar direnişleri beslemişler.
Bizim sanat anlayışımız mücadelenin büyümesini veya birilerinin yapmasını beklemiyor, biz bu mücadeleyi kendimiz büyüteceğiz diyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar