Ekmeğim, Onurum, İşim İçin Direndim, Birlikte Kazandık!

Halkın Sesi Radyo’da 9 Ağustos Çarşamba günü yayınlanan Direnişin Sesi programının kaydını paylaşıyoruz.

Destek açlık grevi direnişinin 30. gününde olan ve Almanya tutuklu devrimcilerin mahkemesi sonuçlanıncaya kadar direnişini uzatma kararı alan İleni Lena Açıkgöz programın konuğuydu.

İlk bölümünde, Berlin’de Adalet Bakanlığı önünde kurdukları çadırda kalan süresiz açlık grevi direnişçilerin anlatıldığı programın, ikinci bölümünde ise işi, ekmeği için direnen ve zaferler kazanan Türkan Albayrak telefonla bağlandı.

Türkan Albayrak konuşmasında, tek başına direndiğini fakat arkasında büyük bir güç olduğunu söyledi. Direnişini destekleyen, umut bulan, omuz başında olan insanların farkındaydı.

Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde direnişini zaferle sonuçlandığında ” Ekmeğim, Onurum, İşim İçin Direndim; Birlikte Kazandık! demişti.

Sonrasında 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek başlayan OHAL sürecinde “Güvenlik ve Arşiv Araştırması” sebebiyle işten çıkarılan Albayrak , 3 Eylül’ de başlattığı eylemi, 22 ay boyunca her türlü şartta sürdürerek işine geri dönmeyi başardı.

<< Aslında sevinmelerinin nedeni benim işime geri dönmem değil, onlar için umut olmamdır.  İnsanlar benim kazanımımla aslında hakları elinden alınınca ne yapacaklarını gördüler >>

Yüksel Direnişçisi tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen’in ”Bana güç verdi, direnişime Türkan Albayrak’ın bana verdiği güçle başladım” diye tarif ettiği Türkan Albayrak, dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa karşı direnenlerin birbirine güç verdiğini tekrar fark ediyor… Ve dönüp Yüksel Direnişi’nden ”güç” alarak kendi zaferini örgütlüyor ve yine kazanıyor.

Yenilmeyen tek komutan direniştir diyoruz… Türkan Albayrak’da ekmeği, onuru, işi için her bedeli göze alarak direndi ve kazandı.

“Şimdiki kazanım daha farklı. Burada işten atıldım, atıldığım yerin önünden her gün gözaltına alındım ve şimdi tekrar burada işe başladım. Direnip kazanmanın getirdiği bir mutluluk var. Faşizme karşı sokakta direnebileceğini, sokakta kazanabileceğini görmek mutlu ediyor” 

Hakkını arayan ve direnişini muzaffer bir şekilde sonuçlandıran her işçi gibi Türkan Albayrak, direnişin sonucundaki mutluluğu yaşıyor ve tüm işçilerin bu mutluluğa ulaşması için mücadelesine devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar