Bir Mermi de Benden Aslanım – Onurlu Aydınlar: Enver Gökçe

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programının 11 Ağustos Cuma günü yayınlanan onurlu aydınlarımızdan Enver Gökçe’nin anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

ENVER GÖKÇE
Gerçek bir aydındır. Halkını sevmiş, halkının yaşadığı duygulan sanatına yansıtmıştır. Bunun bedelidir 53 yıllık ömründe çektiği sıkmalar, sorgulu geceler, hastalıklar, sürgünler, yasaklamalar, baskılar. Bütün çektiklerine rağmen genç sanatçılara öğüdü en başta hayatı, halkı sevmektir. Bunu şu sözleriyle açıklar; “İyi bir sanatçı olmak için önce, kendini, halkını sevmesini, daha doğrusu bu halkın içinden bu halkın en devrimci sınıfına bağlılık göstermesi için içtenlikle bunu yapması şarttır. Hayatı tüm yönleriyle seveceksiniz. İyilik, kötülükleriyle, pisliğiyle fakat seveceksiniz. Suyunu, dağını, toprağını, çevreyi de kendisi kadar her şeyini seveceksiniz. Bunu sevdiğiniz bir sürede, bunları yapıtlarınıza geçirebildiğiniz ölçüde büyük ve yol gösterici olacaksınız.”
Sanat yaşamın aynası olmalıdır. Enver Gökçenin şiirinde de yaşamı görürüz. O’nun dizelerinde halkı görürüz. ‘Taşların çukurların altında kalmış, arkasız, hor görülmüş, bir halkı yazar. Halk dediği ise bir yığın değil, Ezilen sınıftır. İşçiler, köylüler, öğrencilerdir. Onların hayatı ve kurtuluş umutlan dökülür şairin dizelerinden. Devrimcidir ve hayata bu gözle bakar. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar