Adaletin Olmadığı Yerde Direnmek En Meşru Haktır

Halkın Sesi Radyo’da 17 Ağustos Perşembe günü yayınlanan, tarihten bugüne direnenlerle yapılan röportajların olduğu İdeolojilerin Savaşı programının kaydını paylaşıyoruz.

Adaletin Olmadığı Yerde Direnmek En Meşru Haktır
“Tarih yapıp, yaşadığı döneme iz, yarınlara ses bırakan hep direnenler olmuştur her zaman. Dünden bugüne değişmeyen bir gerçektir bu. Ve gelecek içinde başka bir şey söylenemez. Gelecek direnenlerin eseri olacaktır. Direniş adına ne varsa ne yaşanıyorsa yarına mirastır.”
Direnme hakkı meşru bir haktır. Hiçbir kağıt üzerindeki yasa insanların bu hakkını elinden alamaz. Direnme hakkı yanlışların karşısına doğrularla çıkmak, adaletsizliğin karşısına adalet talebiyle çıkmaktır. Günümüzdeki bütün haklar direnişlerle ve bu direnişte ödenen kat be kat bedellerle kazanılmıştır. Direnme hakkı bizlere tarihten kalan bir mirastır. Sınıfların ortaya çıkmasından beri ezilen sınıflar ezen sınıflara karşı her zaman direnme haklarını kullanmışlardır. Kölelerin köle sahipleri tarafından öldürülmesi tüm insani haklarından yoksun bırakılıp alınıp satılan bilen bir mal olarak görülmesinin köleci devletlerin yasalarına göre “yasal olduğu” bir tarihte ezilen halklar yaşam hakkı için büyük bedeller ödemek zorunda kalmışlardır.
Direnme hakkı, meşruluk temelinde bilince çıkartılmak zorundadır. Yasal sınırlar içerisine hapsedilemez. Çünkü, yasalar sınıflar üstü bir şey değildir. Her yasa var olan toplumsal sistemdeki egemen sınıfa aittir ve onun çıkarları için şekillenir. Yasalar köleci toplumda köle sahiplerinin, feodal toplumda senyörlerin çıkarlarına hizmet ederken kapitalist toplumda da burjuvazinin çıkarları çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu yüzden ezilen sınıfın direnme hakkı burjuvazinin yasallığına hapsedilemez.
Biz teslim olmayacağız. Direnme hakkımızı kullanmaya ve insanların haksızlığa, sömürüye, adaletsizliğe karşı direnme haklarını kullanmaları gerektiğini bunun nefes almak kadar doğal ve meşru bir hak olduğunu anlatmaktan asla vaz geçmeyeceğiz. Çünkü kazanmak için direnmekten başka bir yol olmadığını biliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar