Emperyalizmin İdeolojik Saldırı Aracı: Medya

Halkın Sesi Radyo’da 31 Ağustos Perşembe günün yayınlanan İdeolojilerin Savaşı programının kaydını paylaşıyoruz.

Emperyalizmin İdeolojik Saldırı Aracı: Medya

Ülkemizin emperyalizmin yeni sömürgesi olması ve faşizmle yönetilmesi medyanın misyonunu da belirler. Medya her şeyde önce kontrgerillanın halka karşı yürüttüğü savaşın psikolojik savaş cephesi olarak şekillenmiştir.

Devrimci mücadele halkın muhalefeti söz konusu olduğunda medyanın kadroları herhangi özel bir yönlendirmeye gerek kalmadan bu savaşın kurmayları gibi hareket etmeye başlar. Her biri Göbels kesilir. Kontrgerilla operasyonları genel olarak medya ayağıyla başlar. Kamuoyunun hazırlanması için yalana, demagojiye, çarpıtmaya dayalı sistemli yayınlar gerçekleştirilir. Oluşturulan atmosferi katliamlar izler.

19-22 Aralık hapishaneler katliamı öncesinde medya eliyle yürütülen kampanya bunun en tipik örneklerinden biri olmuştur.

Kontrgerillanın tüm katliam operasyonlarında bu tekrarlanır. Katliamlardan sonra operasyonu meşrulaştırmak için de yayınlar devam eder; “mezarlık mı cephanelik mi”, “1 Mayıs’ı kana bulayacaklardı” gibi manşetler, haberler yapılır.

Psikolojik savaş çok yönlü yürütülüyor. Eylemlere sansür uygulamaktan savaşçılar ve örgütler hakkında şaibe yaratmak için senaryolar uydurma, işkencecilerden katillerden kahramanlar yaratmaya kadar uzun bir terör, terörizm edebiyatı ve klişelerini kullanırlar.

Bunlarla devrimcileri halktan tecrit etmek moral olarak zayıflatmak hedeflenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar