Halkın Devrimci Avukatı Fuat Erdoğan

Heval Ebru Sohbetler’in 1 Ekim 2023 tarihli program kaydını yayınlıyoruz.


Bu haftaki Heval Ebru Sohbetler’in ilk bölümünde ülkemiz ve dünyadan hukuk ve adalet gündemine ilişkin öne çıkan haberleri paylaştık. İkinci bölümde ise polis tarafından katledilen bir adalet savaşçısını, halkın devrimci Avukatı Fuat ERDOĞAN’ı ve onun adalet mücadelesini, fuattan ebruya devam eden, büyüyen halkın avukatlığı mücadelesini konuştuk.

Fuat ERDOĞAN, hayatını halkın adalet mücadelesine adayan bir devrimci avukattı. Halkın Hukuk Bürosunun kurumsallaşmasında ve devrimci avukatlığının geleneğinin yaratılmasında büyük emekleri vardı.

Fuat ERDOĞAN, düzenin ona sunduğu bütün nimetleri elinin tersiyle itmişti. İsteseydi zengin patronları, para babalarını savunup sermayenin suçlarını aklayarak cebini, kasasını doldurabilirdi. Ama o halkın avukatlığını seçti. Ödeyebileceği bütün bedelleri, bu bedellerden birinin katledilmek olduğunu bilerek yaptı bu tercihi. Onun özgünlüğü de buradaydı işte. O, kelimenin gerçek anlamıyla hayatını halk için adalet mücadelesine adamıştı, hayatını ortaya koymuştu… Burjuva-küçükburjuva bir avukat statüsünü yaşamının hiçbir anında ve alanında benimsemeyen proletaryanın proleter bir avukatıydı O.

Che’nin tarif ettiği “yeni insan” Fuat ERDOĞAN’da somutlanmıştı demek abartı olmaz.

Halkın devrimci avukatı, adalet savaşçısı Fuat Erdoğan 28 Eylül 1994’te, İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Arzum Kafe isimli bir iş yerinde, devrimci kamu emekçisi Elmas YALÇIN ve devrimci mühendis İsmet ERDOĞAN ile birlikte kontrgerilla tarafından katledildi. Fuat ERDOGAN’ı katleden, yere yatırdıktan sonra ensesinden vurarak öldüren polis, daha önce kendisini defalarca kez ölümle tehdit eden siyasi şube şeflerinden Şefik KUL’du.

Meslektaşı, yoldaşı, halkın tutsak avukatı Behiç Aşçı şöyle anlatıyor Fuat Erdoğan’ı: “Fuat Erdoğan Halkın Hukuk Bürosu’nun yarattığı bir değerdir. Büromuzun ilkeleri, kuralları, avukatlığa bakışı, adalete ve hukuka bakışı Fuat’ı yaratmıştır. Fuat da büromuza, devrimci avukatlığa, avukatlığa, halkın hak ve özgürlük mücadelesine değerler katmıştır.

Büromuz Av. Fuat Erdoğan’la büyümüştür. Hepimiz için örnektir. Devrimci Avukatlığın cisimleşmiş halidir Fuat Erdoğan. Bugün ve yarın hepimize ışık olacak, oluyor. Yolumuzu aydınlatıyor. Bize hedef gösteriyor. Ve Fuat’tan sonra gelen devrimci avukatlar o hedefe varmak için onun ışığıyla yürüyorlar. O insan güzelini sevgiyle, saygıyla anıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar