Kahire’de ‘’İsrail’e Barış Filistin’e Savaş’’ Toplantısı

“Kahire Barış Zirvesi” Uluslararası Gazze Konferansı- Mısır/Kahire 21.10.2023

Filistin direniş gruplarının 7 Ekim’de başlattığı harekat sonrası etekleri tutuşan emperyalizm ve işbirlikçisi Mısır toplantı üstüne toplantı düzenledi.

Emperyalistler ve işbirlikçi Ortadoğu ve Afrika devletleri Mısır’ın tertiplediği Kahire’de Filistin direnişini tasfiye etmek ve kendi halklarının öfkelerini düşürmek için toplandı.

Toplantının başlayacağı dakikalarda katil İsrail caddelerinde siren seslerinin çalması bu toplantının Filistin direniş odası tarafından meşru görülmediğinin sesiydi adeta.

‌Toplantıya halkların ortak düşmanı Amerika, emperyalist Almanya ve Fransa, maşa göreviyle Birleşmiş Milletler (BM) ve işbirlikçi yeni sömürge ülkeler katıldı.

‌Toplantının yapıldığı saatlerde BM amblemi bulunan 20 adet kamyonet, katil İsrail’in bombalarla yaraladığı Filistin halkının yüzde birine denk gelmeyecek tıbbi malzeme ve çok az gıda yardımı Mısır-Filistin hudut kapısı Refah’tan içeri girdi…

‌Katılımcı devlet temsilcilerinin konuşmalardan bazı anekdotlar

‌Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: “Asla topraklarımızı terk etmeyeceğiz” dedi. Abbas “İsrail hükümetine sesleniyoruz, ablukayı kaldırın” çağrısında bulundu.

‌Irak Devlet Başkanı Mehmet Şiyağ al Sudani: Safların keskin olduğu bir ortamda burada bazı arkadaşların dediği gibi değil, bize düşen  saldırganlığa karşı direnen bu halkın yanında durmaktır. Burada işgalci İsrail in yıkım vahşeti kendini savunma hakkı olarak nitelendirildi. İsrail bugünlerde savaş suçları işliyor. Bu saldırganlık dünyada ve bölgemizde ekonomik krizi daha da derinleştirecektir.

‌Mısır Devlet Başkanı Abdalfettah al Sisi: Mısır üzerine yıkılmak istenen tehcir politikasını katiyen reddediyoruz.

‌Bahreyn Kralı Bin Halifa: Barış olmazsa hepimizin geleceği tehlikede

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan bin Abdalla al Suud: Stratejik barışı destekler Bağımsız Filistin devletinin uluslararası çatı altında tanınmasını istiyoruz.

‌Almanya Dışişleri Bakanı Analina Bayerbuk: İsrail’in güvenliği tartışmaya kapalıdır.

‌Tunus Devlet Başkanı Kays Said: Halkları uygar ve barbar olarak ayıran küresel sistemin perdesi kalktı. Küresel Siyonist hareket, Ortadoğu’nun tüm haritasını değiştirmeyi amaçlıyor. Yaşananlar, meselenin yalnızca kaybedilen Filistin’le ilgili olmadığını, yeni bir bölünme veya yeni bir Balfour planıyla ilgili olduğunu gösteriyor.

‌Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa: İsrail’e silah sağlamayı bırakma çağrısında bulundu.

‌Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna: Hamas, ne Filistin’i ne davasını temsil etmiyor.

Emperyalizm ve işbirlikçi ülkeler Direniş Ekseni bileşenleri (İran, Suriye, Lübnan Hizbullah, Yemen Ensarulluh, Bahreyn muhalif dini kurumlar) karşısında çaresizler. Bu toplantı Direniş Ekseninin Filistin’deki gücünü kırmak için yapıldı. Fransa Dışişleri Bakanı, Hamas’ın direniş gruplarından tarafa kaymasını önlemek için toplantıda Hamas’ı şeytanlaştırmaya çalıştı.

Toplantıya Türkiye adına katılan, BOP projesinin eşbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın köpeği, “gerekirse Suriye’ye dört adam gönderirim. Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş çıkartırım” sözleriyle bilinen Hakan Fidan da ”Filistin’de barış” istiyoruz dedi.

Onların barış dediklerinden, ‘Filistin halkı direnmeyi bıraksın’ı anlamalıyız. Filistin halkına yaşatılan katliamın sorumlularından bir tanesi de AKP faşizmidir.

FHKC’den Hizbullah’a 14 Örgütten Oluşan Direniş Odası

Emperyalist saldırganlık güçsüz, bugün Suriye halkı ile yaptığımız söyleşide yılların direniş tecrübesi ile Filistin halkının katledilmesini emperyalist devletler, ABD ve İsrail’i sorumlu tutan küçük bir direnişçi şunu söylüyordu.” Filistin halkının direnişi sözde çok güçlü devletleri korkuttu”

‌Toplantı gününün akşam saatlerine kadar Al Kassam Tugayları düşman İsrail’e uzak menzilli füzeler yollayarak katledilen sivillerin intikamını alıyordu. FHKC havan topları ile Siyonist askeri mevzilerini adeta Kahire toplantısından uçan yalancı barış güvercinlerine vurur gibi vuruyordu.

‌Arap halklarının ‘’büyük şeytanı ABD’’ bu toplantıdaki iki yüzlü barış senaryosunun İsrail’in kara harekatı tehdidinin psikolojik savaş tenekesinin çıkardığı korku çığlığı olduğunu da göstermiş oldu.

İstedikleri kadar toplantı yapsınlar Ortadoğu halklarını emperyalist saldırganlığa boyun eğdiremeyecekler.

Filistin devrim mücadelesi, emperyalistler ve işbirlikçi-köleleri Arap hanedanlıklarının, kabusları olmaya devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar