Oy Filistin Filistin, Taşı Kurşundan Üstün

Heval Ebru Sohbetler’de bu hafta; haftanın hukuk ve adalet gündemini, İsrail’in Gazze’de devam eden katliamlarını ve dünden bugüne Filistin sorununu, bu sorunun tarihsel, siyasal ve sosyal temellerini konuştuk.

Haftanın hukuk ve adalet gündeminde AKP faşizminin Halk Cephelilere yönelik devam eden operasyonlar, baskınlar ve gözaltılar ile faşizmin hukukunun gerçek niteliğini, faşizmin yargısının neye ve kime hizmet ettiğini gösteren hukuksuzluklar, adaletsizlikler, bitmeyen yargı skandalları vardı. Elbette en önemli gündem yine Filistin’di, Filistin halkının direnişi ve İsrail siyonizminin emperyalizmin desteğiyle dünyanın gözleri önünde işemeye devam ettiği katliamlardı.

İsrail ordusu, bir taraftan kara harekatı hazırlıkları yaparken bir taraftan da Gazze’yi gece gündüz demeden bombalamaya, hastane, kilise, cami, okul, mülteci kampı gibi sivil halkın toplu olarak bulunduğu yerleri savaş hukuku kurallarını da çiğneyerek bombalamaya, katletmeye devam ediyor. Katil İsrail geçtiğimiz hafta boyunca da Gazze’nin çeşitli bölgelerine savaş uçakları ve topçu ateşiyle saldırılarına devam etti, El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim’de düzenlediği saldırıda 471 kişi katledildi. Bir pazar yerini, bir kiliseyi, bir okulu ve mülteci kamplarını bombaladı ve yüzlerce kişiyi katletti. Yani İsrail dünyanın gözleri önünde, emperyalizmin onayıyla, uluslararası hukuku, savaş hukukunu yok sayarak katletmeye, gözümüzün içine baka baka en aşağılık savaş suçlarını işlemeye devam ediyor.

Bu haftaki sohbetimizde bunları konuştuk ama asıl olarak Filistin sorunun ne olduğunu, bu sorunun tarihsel, sosyal ve ekonomik temellerinin ne olduğunu anlatmaya çalıştık, konuya giriş yaptık. Şu açık ki, sorunun tarihsel, siyasal, sosyal, ekonomik temellerini bilmeden, sorunun emperyalizmle bağını kavramadan Filistin sorununun doğru bir şekilde kavranması mümkün değildir. Bu yüzden bu sohbetimize sonraki haftalarda da devam edeceğiz.

22 Ekim Pazar günü yayınlanan Heval Ebru Sohbetler programının kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar