Kitap: Corc Habaş, George Malibrenau’yla Röportajları

📕Kitap: Corc Habaş “Devrimciler Asla Ölmezler…” George Malibrenau’yla Röportajları

Türkçe Çeviri: Remzi Uçucu

Derleyen: Birsen Kars

Önsöz:

Röportaj, bu eseri Boran Yayınları için çeviren Cepheli özgür tutsak Remzi Uçucu’nun önemli ve röportajı anlaşılır hale getiren dip notlarıyla beslenmiştir.

Kitabımız Fransız gazeteci olarak geçen GEORGE MALİBRENAU’nun, 2006 yılında FKHC (Filistin’in Kurtuluşu İçin Halk Cephesi)’nin kurucusu ve önderi Corc Habaş ile yaptığı röportajı içeriyor.

Oldukça sade ve halk diliyle yapılan çeviri kitabı daha da anlaşılır kılmaktadır.

Bu röportajı okuyan elbette anlayacak ve kendince sonuçlar çıkaracaktır. Bizim bu önsözü yazmaktaki amacımız Filistin ve FKHC’nin tarihinin onlarca yıllık gelişimini önderinin ağzından ortaya koymak değildir tek başına.

Corc Habaş özellikle Arap halkları açısından çok saygı duyulan M-L bir önder olarak bilinir. Kuşkusuz bu ünvanı yürüttüğü savaşı ile ve Filistin halkının mutlaka bir gün vatanını geri alacağı inancıyla kazanmıştır. Her ne kadar bu uzun süreli savaşta yorgun düşse de silahlı mücadeleden vazgeçmemiş, meşruluğunu savunmuştur. Ki bugünün dünyasında bunu başarmak da önemli bir değerdir.

Ancak bizim için tüm dünya devrim tarihleri, dünya halklarının tarihi, tüm ulusal ve sosyal kurtuluş mücadeleleri hem dünya halklarının ortak değeri hem de ders çıkartılması gereken tarihsel deneylerdir.

Marksist-Leninistler hiçbir olayı, eylemi, süreci, tarihi bir dogma olarak ele almazlar. Onlar tarihin, bilimin yasaları ışığında yaşananları tahlil ederler. Çünkü her deney yeni bir programdır. Her deney yeni bir taktik, yeni bir ideolojik bilenme, politik bilinçtir. Yenilgi ya da yengi önemli olan yaşananları doğru analiz ederek savrulmadan, yalpalamadan devrim ve sosyalizm hedefi ile emperyalizme ve faşizme karşı mücadeleyi örgütlemek, savaşmak ve savaştırmaktır. Bu Marksist-Leninistlerin bilimsel-eleştirel bakışıdır. Ve bu eleştirel bakış bizim tavrımızı daha anlaşılır kılacaktır.

Kitabı İndirmek İçin Tıklayınız:

https://drive.google.com/file/d/1DTnVKGcebbXbazhRFkX52lBzhrVRxNWw/view?usp=sharing

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar