17 Kasım Politeknik Direnişi: ”Burası Politeknik! Özgür Savaşçılar Konuşuyor.”

“Burası Politeknik! Burası Politeknik! Özgür savaşçılar konuşuyor. Atina halkı size sesleniyoruz. Mücadelemize destek verin. Ya şimdi ya hiçbir zaman!”

1973’teki öğrenci ayaklanması Yunanistan’da Albaylar cuntasına karşı direnişin Yunanistan’ın anti faşist ve anti emperyalist mücadele tarihinde çok önemli yeri var. 17 Kasım’da öğrenciler Atina Politeknik’te kendilerini kapatmışlardı.

Politeknik öğrencileri ev yapımı bir radyo istasyonu ile halkı faşist diktatörlüğe karşı ayaklanma çağrısında bulunmuştu bu eylemde. Albaylar faşist cuntası Politeknik’in girişini bir tank kırıp geçip, ayaklanmayı kanlı bir şekilde bastırdılar. 24 kişi katledildi ve 180 ile 200 arası kişi yaralandı. Bine yakın insan tutuklandı. Albaylar cuntası sekiz ay sonra , Temmuz 1974’te düştü.

21 Nisan 1967’de yönetime el koyan Albaylar Cuntası rejimine karşı olan (çoğunluğunu gençler ve öğrencilerin oluşturduğu) halk, 14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi’ni işgal ettiler.

Okulda müthiş bir cunta karşıtı, anti-Amerikan, antiemperyalist bir kampanya başlattılar.

Laboratuvarlardan aldıkları malzemelerle bir radyo bile kurdular. Radyodan hiç durmadan Atinalılara ve askerlere seslendiler. Askeri rejimin hemen sonlandırılması talebinde bulundular. Gösterileri üç gün üç gece sürdü.

Öğrenciler, Yunanistan’ın askeri rejime tepkisinin sembolü oldu. Yüz binlerce Yunan, öğrencilere destek olmak için üniversitenin önüne geldi. Askeri yönetim paniklemeye başladı. 17 Kasım sabahı, kampüse tanklar yollandı.

Öğrenciler, etraflarını saran askerlere “Kardeşine silah mı doğrultacaksın?” diyerek emre itaatsizlik çağrısında bulundular.

İşte her Yunanın ezbere bildiği o an gelmişti. Sabah saat 3’te, Atina’nın elektrikleri kesildi ve bir tank, okulun demir kapısını kırarak içeri girdi. Korkunç bir kargaşa başladı. İnsanların bazısı tank altında kaldı, bazısı askerin silahıyla vuruldu, bazısı çıkan kargaşada ezildi, bazıları da çapraz ateş içinde kaldı.

Toplamda 36 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce insan da yaralandı.

17 Kasım günü, Albaylar Cuntası’nın devrilmesinden ve yeniden parlamenter demokrasiye dönülmesinden bu yana militarizme, faşizme, emperyalizme, bağnazlığa ve zorbalığa karşı direniş günü olarak kutlanıyor ve her yıl –en büyüğü başkent Atina’da olmak üzere– ülkenin dört bir yanında geniş çaplı demokrasi yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar