Ateşkes, Filistin ve Hizbullah’ın Zaferi, İsrail’in Yenilgisinin İlanıydı

İşgalci İsrail devleti, Filistin Direniş Hareketi’nin 7 Ekim tarihinde başlattığı, düşmanı bozguna uğratan Aksa Tufanı Operasyonu’ndan sonra, başta Amerika ve Avrupa devletlerinin desteğiyle Gazze’yi işgal girişiminde bulundu.
47 günlük işgal ve direniş sonunda yaratılan yıkım ve katliamların teşhir olması sonucunda, efendisi Amerika ile israil hiçbir askeri başarı sağlamadan ateşkes talep etmek zorunda kaldı. İşbirlikçisi Katar aracılığıyla üçüncü kez ateşkes talep eden Amerika, bugün itibariyle (24/11/2033) direniş hareketi işgalci İsrail arasında 4 günlük ateşkes sağladı.

Ateşkes Şartları:

a)Havadan ve karadan hiçbir saldırı olmayacak

b) Her bir İsrailli rehin karşılığında kadın ve çocuklardan oluşan tutsak 10 Filistinli serbest bırakılıcak. Bırakılanlar hiçbir şekilde tekrar tutuklanmayacak.

c) Refah sınır kapısından 300 insani yardım aracının girişine izin verilecek.

Filistin direniş hareketinin dört günlük ateşkes şartları buydu. Anlaşma ABD başkanı Joe Biden’ın direktifi ile Mısır ve Katar garantörlüğünde gerçekleşti. Perşembe günü başlaması planlanan ateşkes Cuma gününe sarktı. Bunun sebebi savaşa kilitlenmiş askeri kanat ortak operasyon odasının daha önce siyasi olarak ikna edilememiş olmasıydı.
Ateşkesten 24 saat önce katil İsrail, vahşetini büyütmek için ateşkes yenilgisinin hazımsızlığıyla Han Yunus, Cibaliye, Zeytune mahallesi ve Batı Şeria’yı havadan bombaladı. Yine onlarca Filistinli’nin enkaz altında cesetleri parçalandı. Ayrıca Şifa Hastanesi yönetim kurulu müdürü tutuklandı.

Bir siyasi sürpriz olarak ateşkesin olacağı saatlerde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdülnehyan, Lübnan/ Beyrut’a gelerek Filistin direniş hareketi güçleri Hamas, İslami Cihad ve Lübnan Hizbullah hareketi temsilcileriyle biraraya gelip ateşkesi değerlendirdi.Toplantı sonrası Joe Biden savaşın genişlemesi durumunda İran’ı vurmakla tehdit etti. Ateşkesten birgün önce İşgalci israi, Filistin direniş hareketi ile askeri dayanışma olarak güney cephesinde İsrail’e savaş açan Hizbullah hareketi dün roket saldırısıyla bir üst düzey komutanını şehit verdi. Buna karşılık Hizbullah işgal topraklarına, hedefli 50 katyuşa füzesi attı.

Ateşkes, Filistin ve Hizbullah’ın Zaferi, İsrail’in Yenilgisinin İlanıydı

Filistin direnişi, askeri açıdan 75 yıllık tarihinde ilk kez kendi başlattığı taarruzdan, 47 günlük gerilla savaşı ile başarılarla dolu ve yine kendi belirlediği şartlarla düşmanı İsrail’e boyun eğdirme özelliği ile bir ilkti.

Ateşkes olmadan aslında İsrail’in ve başındaki Amerika’nın bir çıkmazda olduğu belliydi. Ve bu üçüncü kez masa altından ateşkes talebiydi. Zira israil kayıplarını saklasa da Tel Aviv’de bir mezarlık müdürünün televizyon kanallarına verdiği demeçte ”son bir ayda mezarlığa günlük 50 cenaze” geldiğini söylemesi haber bültenlerine düştü.

İsrail’in 332 tankının kullanılamaz hale getirildiği, sıfır mesafeden eylemlerle işgal birliklerini üst düzey komutanlarıyla topluca imha eden gerilla eylemleri, Amerika ve İsrail’i Filistin’de ikinci bir Vietnam’a götürüyordu. Ve 47 gün sonunda teknik olarak askeri açıdan katbe kat üstün olan işgalci İsrail, Filistin gerilla savaşında tek bir tünel, tek bir gerilla, tek bir operasyon odasını keşfedemedi.

Yine Amerika ve İsrail’in ateşkes talep edeceğini belirleyen ikinci önemli gelişme ise Yemen Direniş hareketinin Kızıldeniz’de, Akdeniz’de de Cezayir’in işgalci israil silah ve cephane taşıyan gemileri direnişe destek olarak rehin almaları oldu. Düşmanı ateşkese zorlayan üçüncü etken de Irak direniş hareketinin Aksa Tufanı’na paralel olarak hem Irak içinde hem Doğu Suriye’de bulunan Tanf ve Hakl Al Omari Amerikan askeri üslerine SİHA’larla yapılan eylemler oldu.

Filistin Direnişi Gerilla Savaşının Teyit Ettiği Savaş Gerçekleri

  1. Düşman, gerilla savaşında (sokak savaşları) teknik olarak ne kadar donanımlı olursa olsun nereden çıkacağı belli olmayan gerilla karşısında hep savunmadadır. Bu durum da çatışmada yenilgiye yakın olmak demektir
  2. Gerilla savaşında savaş alanını köşe köşe tanıyan gerilla çatışmaya daha hakimdir. Karada coğrafi üstünlük hep Filistinli gerillalarda idi.
    3.Haklı olmanın inancı işgalciyi korkak gerillayı cüretli kılar.

Sonuç olarak;

47 günde Filistin Direniş Hareketinin Bize Öğrettikleri
1.Aksa Tufanı eylemi sonrası Siyonist İsrail’in yaptığı katliamlar, katil İsrail’e ve başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin yöntemlerine karşı dünya halklarının öfkesini daha da arttırdı.
2.Ortadoğu emperyalist saldırganlığa karşı “Direniş Ekseni” (İran, Suriye, Yemen, Güney Lübnan Hizbullah Yönetimi, Filistin Direniş Hareketi, Irak Direniş Hareketi) isimli bloğun askeri ve siyasi ortaklığının, Amerika ve işbirlikçilerden oluşan bloğa karşı net duruşunu göstermiş oldu. Bu da Ortadoğu’da denklemin halklar lehine değiştiğini görmüş olduk.
3.Hamas, Aksa Tufanı ile Direniş Ekseni içine girdiğini askeri sözcü Ebu Ubeyde’nin yaptığı deklarasyon ile açıkladı.
Hamas ilk defa emperyalist blokla işbirliğine geri dönmesi için, 47 gün boyunca hem siyasi hem askeri hem ekonomik baskılara karşı Direniş Ekseni politikalarının dışına çıkmadı. Hamas’ın kararlı duruşu hem Netanyahu ordusunu hem Joe Biden’ın Beyaz Saray ve Pentagon’unu, CIA’sını, kara harekatının ilk günlerinde ”Hamas’ı ve Filistin’i yeryüzünden silene kadar”dan, “Ne olur ateşkes yapalım”a getirdi. Amerika’nın hesap edemediği bir olgulardan biri de bu oldu.
4.Ateşkesle birlikte emperyalizmin ve Siyonist İsrail’in “Kağıttan Kaplan” olduğunu görmüş olduk.
5.Direnenler her zaman kazanamayabilir. Ancak Aksa Tufanı’yla kazananların sadece direnenler olduğu dünya halklarına gösterilmiş oldu.

Filistin halkının direniş zaferinin tutarlılığını destekliyor, nehirden denize yaşasın bağımsız özgür Filistin diyoruz.

Katil Amerika Ortadoğu’dan Defol

Anadolu’dan Filistin’e Yaşasın Bağımsızlık Savaşımız

24.11.2023 / Sever Işık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar