“TANYA” Kitabının Tanıtımı,Rusya İşçi Partisi Kızıl Gençliğinin Öncüsü’nün Resmi Sitesinde Yapıldı

Mart 2023’te Boran Yayınları tarafından derlemesi tamamlanan ve çıkışı yapılan; Özgür Tutsak Gökhan Gündüz’ün İngilizceden Türkçeye çevrisini yapmış olduğu ve asıl adı “Zoya ve Şura’nın Hikâyesi” olan Türkçe’de ise “TANYA” ismiyle yayımlanan kitabın Rusça tanıtımı yapıldı.

Rusça tanıtımını yapan, Rusya İşçi Partisi’nin Kızıl Gençliğinin Öncüsü (Avangarda Krasnoy Molodezhi Trudovoy Rossii) resmi internet sitesidir.

Söz konusu tanıtımda ilk olarak Halk Cephesi’nin basım yayın alanı Boran Yayınları’nın tanıtımı yapılmıştır.

Aynı zamanda Sovyet Komsomol üyesi ve kahraman partizan şehidi Zoya Kosmodemyanskaya’nın (Partizan Tanya) Cepheliler için neyi ifade ettiği ve nasıl bir yer tuttuğu anlatılmaktadır. Bu bölümde kitabın Türkçeye çevirisinin önemine, Partizan Tanya’nın ‘sıradan’ yaşamı ile askeri görevinden son kahramanlığına kadar olan sürecin önemi de vurgulanmıştır.

Tanıtım yazısında, kitabın tercümesini yapan Özgür Tutsak Gökhan Gündüz’ün de devrimci yaşam geçmişi, tutsaklık süreci ve işkencelere rağmen zor koşullarda devrimci iradenin sınırları aştığına da vurgu yapılmıştır.

Tanıtımın sonunda ise vatanımızın sosyalist şairi Nazım Hikmet’in “Tanya” şiirine ve Boran Yayınları çıkışlı kitapların bulunduğu “halkinkutuphanesi.com” sitesinin bilgilerine yer verilmiştir. Zoya Kosmodemyanskaya’nın (Partizan Tanya) yaşam ve mücadele geçmişi bizlere de pusula olacak.

Bu kitabı mücadelemize katan Özgür Tutsak cephesindeki direnen ve teslim olmayan yoldaşlarımıza bin selam; çevirisini yapan Gökhan Gündüz’e selam.

Özgür Tutsaklarımızın faşizm koşullarındaki üretimleri, emekleri, direnişleri dünya halklarına ulaşıyor.

Mücadelemiz ve tarihiniz tüm halkları saracak…

(Aşağıdaki Yazı Rusça Tanıtımın Türkçe Çevirisinin Bir Bölümüdür)

Boran Yayınları Çıkışlı “TANYA” Kitabının Rusça Tanıtımına Aşağıdaki Bağlantı Adresinden Ulaşabilirsiniz:

https://trudoros.narod.ru/akm/2023/11/tur.htm

Halkın Kütüphanesi’nde Yayınlanan Kitaplara Aşağıdaki Bağlantı Adresinden Ulaşabilirsiniz:

http://www.halkinkutuphanesi.com/

http://www.halkinkutuphanesi.com/2023/05/tanya.html

https://drive.google.com/file/d/1eW7dk94qDYzrEGwWy33MJmDpqE5L0MQz/view

Zoya Kosmodemyanskaya (Partizan Tanya) Anadolu Devrimcilerinin Mücadelesinde Şaşmaz Pusuladır…

Sovyet Halk Kahramanlarından Anadolu’nun Cepheli Devrimcilerine Faşizme Karşı Mücadele Sürüyor, Sürecek; Ta Ki Zafere Kadar! Türkiye’de Marksist-Leninist halk mücadelesi yürüten Halk Cephesi örgütlülüğünün basım yayın alanı olan “Boran Yayınları” 2023 yılının Mart ayında “Tanya” ismiyle bir romanın duyurusunu yaptı.

Söz konusu roman, Sovyet halk kahramanı Partizan Zoya Kosmodemyanskaya ve erkek kardeşi tankçı teğmen Sovyet halk kahramanı Aleksandır Kosmodemyanskaya’nın dirençli ve cesur anneleri Liyubov Kosmodemyanskaya’nın 1949 yılında yayımlanan “Zoya ve Şura’nın Hikâyesi” roman kitabının Türkçe tercümesidir.

“Tanya” Türkiyeli Devrimciler, Halk Cepheliler için Ne İfade Ediyor?

O (Zoya), vatanı ve halkları için katil faşistlere karşı kinle dolan ve işgalci katillerden hesap sormak için tereddütsüz savaşa koşan sayısız Sovyet Komsomollardan sadece birisiydi.

Keza bu noktada sosyalist eğitimin ve kazandırdığı vatan sevgisi çok önemli bir etkendir. Zoya sadece Zoya olduğu için bu düşüncelere sahip değildi. Bunu yaratan, geliştiren ve Zoya’yla bütünleştiren tamamen sosyalizmin kazanımıdır.

Sosyalizm eğitir, geliştirir, güçlendirir ve kahramanlaştırır.

Bunun aksi söz konusu değildir.

Bunun sonucu olarak da Zoya bir karar aşamasına gelmiştir ve hiç tereddüt etmeden gizli birliklerde partizanlar ile savaşa katılmıştır. Bu Zoya için bir dönüm noktasıydı elbet.

Boran Yayınları’nın derlemiş olduğu “Tanya” (Zoya ve Şura’nın Hikâyesi) kitabı da bu savaşın, faşizme karşı mücadelenin önemli araçlarından ve kaynaklarından biridir.

Bugün Halk Cephesi’nin onlarca üyesi faşizme karşı mücadele ettikleri için Türkiye’de ağır tecrit koşullarında tutsaktır. Birçok üyesinin adaletsiz yargı, yasal zorbalık kararları nedeniyle “aranıyor” denilerek ölüm listelerinde adları bulunuyor ve başlarına para ödülü konulmuştur. Birçok üyesi ve sempatizanı aralıksız baskılara, saldırılara, adaletsizliğe uğruyor.

Tüm bunlara ve birçok saldırıya rağmen Halk Cepheliler Zoya gibi kahramanların mücadele pratiklerinden öğrenerek düşmana ve faşizme karşı mücadele ediyor.

Marksizm-Leninizm’in şaşmaz teorisi ve pratiği bu mücadelelerinde temel taşıtır.

Bu vesileyle Liyubov Kosmodemyanskaya’nın “Zoya ve Şura’nın Hikâyesi” kitabı olan ve Türkiye’de “Tanya” ismiyle yayımlanan kitabın duyurusunu başta tüm faşizme karşı mücadele eden antiemperyalist ve antifaşist yoldaşlarımıza ve tüm halklarımıza duyuruyoruz.

Sovyet Partizan halk kahramanı Zoya Kosmodemyanskaya’nın ve Sovyet halk kahramanı Kızıl Ordu tankçı teğmeni Aleksandır Kosmodemyanskaya’nın nezdinde tüm kahramanları saygıyla ve onurla anıyoruz, anıları önünde eğiliyoruz.

Onlar sonsuza dek bilincimizde faşizme karşı mücadelemizde bizimle birlikte olacaktır!

Mücadelemizde olduğu gibi yayınlarımızda da anlatımlarının, anılarının ve hikâyelerinin bulunmasından onur ve mutluluk duyuyoruz.

Faşizme ve emperyalizme karşı savaşan, mücadele eden yoldaşlarımızı, dostlarımızı da selamlıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar