”Sabırlı İnsanların Ağır Ağır Kabaran Öfkeleri Korkunç Olur.”*

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programında 26 Ocak Cuma günü yayınlanan onurlu aydınlarımızdan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (Halikarnas Balıkçısı) anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

Halikarnas Balıkçısı

Uzak geçmişin olayları göz ve gönülden geçirildikten sonra, tüm bu yerlere, ‘Hey Koca Yurt!..’ denmez de ne denir?” diye yazarak bir bakıma kendi düşünsel ve edebi yolculuğunu da özetler.

Halikarnas Balıkçısı, birçok eserinde düşüncelerine yer vermiştir. Anadolu uygarlıkları, tarihi ve kökleri üzerine çeşitli görüşleri birçok kitabında bulmak mümkündür. Ama çoğu düşüncelerinin bir araya toplandığı “Düşün Yazıları” da bu konuda okurlar için önemli bir kaynaktır.

Balıkçı’nın ününün Anadolu sınırlarını aştığını söylemiştik. Balıkçı, yurtdışında “Çağdaş  Homeros” diye anıldı. Brüksel’de yapılan Dünya Ozanlar Toplantısı’na Türkiye’yi temsilen Balıkçı çağrıldı. Bunun dışında Dünya Düşünce Adamları Komitesi, Türkiye’den Halikarnas Balıkçısı’nı seçmiş ve komitenin yayın organının 1971 tarihli 8. sayısında kendisine, yaklaşık 20 sayfa ayrılmıştı. Özellikle Akdeniz ülkelerinde büyük ilgi gören Halikarnas Balıkçısı’nın “Akdeniz’in Ebedi Gençliği” yazısı, ünlü Carre Four Dergisi’nde, dergi özel sayısı olarak çıkmış, Balıkçı’ya, düşün ve yazın konusunda doruğa yükseldiği bu yazısını görmek ise nasip olmamıştır.

13 Ekim 1973’te İzmir’de hayata gözlerini yuman Halikarnas Balıkçısı, çok sevdiği Bodrum’a gömülmüştür.

*Cevat Şakir Kabaağaçlı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar