Deprem Değil Önlem Almayan Faşizm Öldürür! Sorumluların Yargı Eliyle Aklanmasına Halkın Hukuk Büro’sundan Açıklama

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı’nın Tevfik Tepebaşı’nın Tahliye Edilmesi Kararı Hakkında Yaptığı Açıklamaya Cevabımızdır

15 Ocak 2023 tarihinde yaptığımız açıklama ile 140’dan fazla insanın katledilmesinden sorumlu olan Tevfik Tepebaşı’nın Hacı Ömer Apartmanı soruşturması kapsamında tahliye edildiğini ve bu hukuka aykırı durumu kabul etmediğimizi halkımız ile paylaşmıştık.

Bu sabah Maraş’ın yerel gazeteleri olan “Maraş Manşet” ve “Maraş Bugün TV” gibi internet sayfalarında Maraş Cumhuriyet Başsavcısı’nın açıklamaları paylaşılmıştır. Cumhuriyet Başsavcısı açıklamasında özetle “Tevfik Tepebaşı’nın tahliye edilmediğini, sadece bir dosyadan tahliye edildiğini, pek çok dosyadan tutuklu olarak bulunduğunu, tahliye konusunda mevcut delil durumu ve binalardaki vefat sayısının dikkate alındığını Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde bu şüphelinin herhangi bir soruşturma dosyasının kalmadığını, davaların açıldığını ve davası açılan dosyalarda tutuklu olarak bulunduğunu, toplamda Tevfik Tepebaşının 11 dosyasının bulunduğu ve 7 dosyadan tahliye edildiği” belirtmiştir.

Maraş Cumhuriyet Başsavcısı bu açıklama ile Tevfik Tepebaşı’nın hukuka aykırı bir şekilde tahliye edildiğini itiraf etmiştir. Açıklamalarımızda Tevfik Tepebaşı’nın takip ettiğimiz dosya kapsamında tahliye edildiğini defaatle belirtmiş olmamıza rağmen; Tevfik Tepebaşı’nın başka dosyalardan tutuklu olduğunu başsavcılık belirtmek ihtiyacı hissetmiştir. Ancak dün yaptığımız bu açıklama ile başsavcılık Tevfik Tepepaşı’nın 7 farklı dosyadan tahliye edildiğini açıklamak zorunda kalmıştır.

Müteahhit Tevfik Tepebaşı’nın diğer dosyalarında “mevcut delil durumu” denilerek tahliye edilemeyeceğinin hiçbir garantisi bulunmamaktadır. 6 Şubat depremlerinin başından bu yana deprem soruşturmalarının hukuka aykırı şekilde yürütüldüğünü söylüyoruz. Tevfik Tepebaşı’nın tahliye edilmesi bu hukuksuzluklara bir yenisini eklemiştir. Başsavcılığın yaptığı açıklamada tahliye konusunda “mevcut delil durumu ve binada ölen kişi sayısının” dikkate alındığı belirtilmiştir. Hacı Ömer Apartmanı dosyası kapsamında mevcut delil durumunda kastedilen “hukuka aykırı şekilde Konya Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporu”dur. Söz konusu bilirkişi raporunda hukuka aykırı bir şekilde kapsamında yargılanan tüm sanıkların tali kusurlu olduğu belirtilmiştir. O halde Hacı Ömer Apartmanı’nda 140 kişinin ölümünden kim sorumludur? Bu sorunun cevabının başsavcılık tarafımıza bugüne kadar vermemiştir. Ayrıca başsavcılık açıklamasında “ölen kişi sayısının tahliye konusunda değerlendirildiğini” belirtmektedir.

140 kişinin ölümü başsavcılığa göre az mıdır? O nedenle Tevfik Tepebaşı hakkında tahliye kararı verilebilir mi?

Başsavcılığın halkı yanılttığı bir diğer husus ise Tevfik Tepebaşı hakkında tüm soruşturmaların tamamlandığı bilgisidir. Hacı Ömer Apartmanı halen tamamlanmamıştır. Buna rağmen mahkeme süreci beklenmeden Tevfik Tepebaşı tahliye edilmiştir. Ayrıca söz konusu soruşturma kapsamında binanın yapımında sorumluluğu olan müteahhit Atilla Öz hakkında bugüne kadar hiçbir işlem yapılmamıştır.

Sonuç olarak,

Tevfik Tepebaşı Hacı Ömer Apartmanı soruşturması kapsamında hukuka aykırı bir şekilde tahliye edilmiştir. Tevfik Tepebaşı’nın tekrar tutuklanması için gerekli itiraz dilekçeleri Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiştir.

Hukuka aykırı düzenlenen bilirkişi raporlarıyla ve binalarda 140 kişinin ölmesinin az bulunması gerekçe gösterilerek Tevfik Tepebaşı’nın tahliye edilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Deprem soruşturmalarında tüm sorumlular hesap verene kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi halkımıza bir kez duyuruyoruz.

Tevfik Tepebaşı Ve Atilla Öz Tutuklansın!

Adalet İstiyoruz!

Halkın Hukuk Bürosu

6 Şubat Depremlerinde Yıkılan Hacı Ömer Apartmanı Soruşturmasında Tutuklu Müteahhit Tevfik Tepebaşı Tahliye Edildi!

Hacı Ömer Apartmanı’nda 60’tan Fazla Kişinin Ölmesine Neden Olan Müteahhitin Tahliye Edilmesine Gerekçe Olarak Bilirkişi Raporu Gösterildi

6 Şubat 2023 tarihinde Maraş Merkez’de müvekkilimiz Nursel Tanrıverdi’nin kız kardeşinin ve yeğeninin hayatını kaybettiği Hacı Ömer Apartmanı soruşturmasını ilk günden bu yana takip ediyoruz.

Soruşturma kapsamında yaşanan hukuksuzluklara her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu durum deprem soruşturmalarının nasıl yürütüldüğünü ve müteahhitlerin nasıl korunduğunu göstermektedir.

Söz konusu vakıanın soruşturma sürecinde 5 Temmuz 2023 tarihinde Ebrar Sitesi’nin ve başka birçok yıkılan binanın müteahhiti olan Tevfik Tepebaşı; Hacı Ömer Apartmanı’nın yapımında rolü olması ve o dönem kurulan Başak Kooperatiflerinin başkanı olması nedeniyle tutuklanmıştı. Ancak bina sakinleri tarafından Hacı Ömer Apartmanı müteahhidi olduğu bilinen Atilla Öz hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadı.

Tevfik Tepebaşı’nın tutuklanmasının ardından dosya savcısı 2023 yılının Eylül ayında değiştirildi. Sonrasında ise dosya bilirkişi raporu düzenlenmek üzere Konya Teknik Üniversitesi’ne gönderildi. 2023 yılının Aralık ayında düzenlenen bilirkişi raporu dosyaya 5 Ocak 2023 tarihinde geldi. Söz konusu raporda müteahhit, inşaat mühendisi ve belediye görevlileri tali kusurlu bulundu.

Hiç kimse için kusur tespiti yapılmadı. Bu durum üzerine dosyanın tek tutuklu sanığı Tevfik Tepebaşı, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığının yazısı ile tahliye edildi.

Hukuka aykırı olarak düzenlenen bilirkişi raporu hiçbir suretle dikkate alınabilecek bir rapor değildir.

Raporda binanın yapım aşamasına ilişkin pek çok eksiklikler tespit edilmiş ve bazı hususlara dair binanın 1997 yılında bitirilmesi ile eski tarihli olması nedeniyle tespitlerin yapılamadığı belirtilmiştir. Ancak raporun sonuç kısmında hiç kimsenin asli kusurlu olmadığı belirtilmiştir.

Bu hukuka, akla ve bilime aykırı bilirkişi raporunun kabul edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tarafsız ve bağımsız bir bilirkişilik makamından yeni bir rapor alınması ve asli kusurun kimde olduğunun tespitinin yapılması gerekmektedir.

Hukuka aykırı olarak hazırlanan bilirkişi raporunu ve alelacele verilen tahliye kararını kabul etmiyoruz.

Yüzlerce insanın katili olan Tevfik Tepebaşı’nın tahliye edilmesi açık bir şekilde adaletsizliğin deprem soruşturmalarında sürdüğünü göstermektedir.

Tevfik Tepebaşı Ve Atilla Öz Tutuklansın!

Depremde Katledilen Halkımız İçin Adalet İstiyoruz!

15.01.2024

Halkın Hukuk Bürosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar