Apê Musa*

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programında 16 Şubat Cuma günü yayınlanan, onurlu aydınlarımızdan Musa Anter’in* anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

APÊ MUSA

Bir ezgi çalınır kulağımıza bazen. Anadolu ezgisidir. Çalgılarıyla, ritimleriyle Anadolu halklarının o güzel duygularını verir bize. Sesinde içtenlik ve sıcaklık olan bir ihtiyar, hikâye anlatır gençlere, o ezginin içinden…

Apê Musa’dır konuşan. Kürt halkının özgürlük mücadelesinde bir tuğla olan, harç olan Musa Anter’dir. Bir gün kontrgerilla tarafından Diyarbakır’da katledilen Musa Anter…78 yıllık bir ömre Kürt halkının acısını, sevincini, özlemlerini sığdırmaya çalışmıştır. Onyılları mahkemelerde geçmiştir Apê Musa’nın. Bunun sonucunda 11 yıllık hapishane yaşamı da vardır. Sanki ikinci evidir hapishaneler. Öyle ilginç ve mizahi savunmaları vardır ki, hakimler kendi davaları olmadığı hal- de onun savunmalarını ilgiyle izlerler.

“Sayın mahkeme, İsa’dan bugüne kadar Kürtler ne yapmışlarsa, savcı hepsini Musa’ya yüklemiş. Hele o ondan vazgeçsin, sonrası kolay.

(…) Sayın hakim 30 yıldır ben bu davalardan yargılanırım. Savcılar hep idamımızı isterler, biz de suçsuz olduğumuzu söyleriz. Sizin gibi namuslu insanlar araya girer, biz de beraat ederiz.

Onyıllardır karşılıklı olarak konuşuyoruz. Siz de bir kanaate vardınız. Benim söyleyeceklerim bu kadar”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar