Koçak Mustafa*

Direnişin Sesi programında 21 Şubat Çarşamba gününde yayınlanan, Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak’ın anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

Not: Kaydın bazı bölümleri sorunlu olduğu için tamamı yüklenemedi.

*Koçak’ın kelime anlamı, Türk Dil kurumu sözlüğünde:

– Yürekli, eli açık. Yüce gönüllü. Konuk sever. Yiğit, korkmayan kişi, savaşçı.

Ve soyadına mazhar Mustafa KOÇAK, 28 yaşında, yoksul bir ailenin ortanca oğlu, Bir ablası ve bir kız kardeşi var. Gözaltına alınana kadar normal bir hayatı olan Mustafa Koçak bir hain, bir işbirlikçi, itirafçı ve iftiracı Berk Ercan’ın; “Bana Köftecide kendi söyledi” den ibaret bir ifadesi ile savcının öldürülmesi olayındaki silahı temin ettiği isnadı ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onaylandı. Devlet itirafçılar çıkartmaya çalışarak, iftiralarla suçlar üreterek suçsuz insanları ömür boyu hapisliğe mahkum etti. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesini senelerdir açıklayamayan ve nasıl gerçekleştirildiğini bulamayan AKP iktidarı, bir suçlu arıyor ve suçu Berk Ercan denilen iftiracı, işbirlikçiye bir cümle söz söyleterek Mustafa’ya müebbet hapis cezası verdi.

Daha gözaltında işkenceci AKP polisleri Mustafa’ya işbirliği teklifi, itirafçılık adı altında iftiracılığı dayatıyorlar. Mustafa kabul etmeyince bu sefer ailesi ile hamile olan ablası ve küçük kız kardeşine tecavüz etmekle tehdit ettiler. Mustafa boyun eğmedi.

Mustafa Koçak ailesi ile görüştüğünde annesi Zeynep KOÇAK: “Oğlum, bizim canımızı yaktılar. Evime, ocağıma, ciğerime ateş düşürdüler. Sen kimseye iftira atma! Kimsenin evine, ocağına ateş düşürme! Benim gözüm yaşlı; başka ailelerin de gözleri yaşlı olmasın!” diyor.

Babası Hasan Koçak: “Mustafa, oğlum; sen bir şey yapmadın. Sana atılan bu iftira, eninde sonunda ortaya çıkacaktır. Dayan, boyun eğme! Sana dayatılanları kabul etme! Oraya onurunla girdin, onurunla çıkacaksın!”

Mustafa tehditlere, baskılara boyun eğmedi. Annesinin bir tek sözüne, Anadolu halkının adalet özlemine direnişle cevap verdi.

Anadolu Halkı, hainliği, işbirlikçiliğini, ihaneti kabul etmez, ettirmez, içinde barındırmazdı. Mustafa bu tarihsel geleneğini unutmamış ve işbirlikçiliğini, hainliği reddetmiştir.

05-07-2019 tarihinde Mustafa Koçak Süresiz açlık grevine başladı. Süresiz Açlık Grevine başlarken Mustafa yaptığı açıklamada:

“Adalet mücadelesini insanlığın onur mücadelesi olarak görüyorum. Onuruma sahip çıkacağım. Kendimi yaşadığım bu adaletsizliğe mahkum etmeyeceğim. Biliyorum adalet istemek maalesef ki bizim ülkemiz de kolay bir şey değil, ağır bedeller gerekiyor. Her bedeli ödemeyi göze aldım. Doğruluğumdan haklılığımdan vicdanımdan aldığım inançla bu kararı aldım. Çok düşündüm korkmak faydasız bana yapılan haksızlık hukuksuzluk adaletsizlik ve aynı zamanda tüm herkese yapılan adaletsizlikler için bedenimi açlığa yatırdım. Adalet için direniyorum.” diyerek aslında direnişinin anlamını, nedenini açıklıyordu.

Onuruyla sürdürdüğü direnişi boyunca zorla müdahale dahil birçok işkenceye maruz kaldı Mustafa. 30 kiloluk bedenine işkence ettiler. 29 kilo kalmıştı. Ama o her şeyimiz gitsin onurumuz kalsın diyerek sürdürdüğü direnişinin 297. gününde bulunduğu İzmir, Şakran 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde şehit düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar