Bir Garip Orhan Veli

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programında 23 Şubat Cuma akşamı yayınlanan, onurlu aydınlarımızdan Orhan Veli Kanık’ın anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

Kitabe-i Seng-i Mezar

‘’Hiçbir şeyden çekmedi dünyada

Nasırından çektiği kadar;

Hatta çirkin yaratıldığından bile

O kadar müteessir değildi;

Kundurası vurmadığı zamanlarda

Anmazdı ama Allah’ın adını,

Günahkâr da sayılmazdı.

Yazık oldu Süleyman Efendi’ye. (1938)” Bir Garip Orhan Veli

13 Nisan 1914’te İstanbul’da doğan Orhan Veli Kanık, Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası şefi Veli Kanık’ın oğludur. Çocukluğu Beykoz ve Beşiktaş’ta geçer. İlköğrenimine Galatasaray Lisesi’nde başlayan Kanık, babasının tayini nedeniyle okula Ankara’da devam eder. Ankara Erkek Lisesi’nde yatılı okur. 1932 yılında liseyi bitirir.

Konu alanı genişlemiş, biçimde neredeyse sınırsız bir özgürlüğü savunan, hemen her sözcüğün şiire girmesini sağlayan bir akımdır Garip akımı. Konuşma diliyle yazmayı savunmuşlardır. Yalın bir halk dili kullanarak, gündelik sözlerle, yergi ve espriden de yararlanarak, tekerleme havası içinde şiirler çıkmıştır ortaya. Halktan insanları bulabiliriz Garipçilerin şiirlerinde.

İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı yılları açlığın, yoksulluğun, yolsuzluğun, hastalık ve karaborsanın yaşandığı yıllardır ve o dönemin şiirlerine konu olurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar