İliç Maden Katliamının Sorumlusu Emperyalizm ve İşbirlikçisi AKP İktidarıdır

Halk Cephesi Açıklama: İliç Maden Katliamının Sorumlusu Emperyalizm ve İşbirlikçisi AKP İktidarıdır

Halkımız 13 Şubat 2024 günü Erzincan’ın İliç ilçesinde bir katliama daha tanık olduk. Bu katliamı tüm dünya gördü. Yaşanan bir doğal afet değil kapitalizmin kar hırsıyla yaptığı bir katliamdır. 9 işçi İstanbul Üniversitesinin araştırmasına göre 120 milyon metreküp (10 milyon ton) toprağın altında kaldı.

Vahşi kapitalizm yüzünü bir kez daha kanlı biçimde gösterdi.

9 işçi göz göre göre katledildi.

Ülkemiz 1945’ten bugüne emperyalizmin yeni sömürgesidir.

İliç katliamı yeni sömürge olmanın sonuçlarından sadece birisidir.

ABD ve Kanada ortaklığındaki Anagold şirketi yerli işbirlikçisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çetesi AKP’den siyanürle altın çıkarma izni almışlardır. Halbuki siyanürle değil doğal yollarla, çevreyi katletmeden de altın çıkarabilme olanakları olduğu halde en hızlı ve kar getiren yoldan altına ulaşma yöntemi olan siyanürü kullanmışlardır.

Emperyalizm emretti Erdoğan ve dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum bu katliamın altına imzalarını koydu.

İliç katliamının sorumlusu Erdoğan, damadı Berat Albayrak ve çetesi AKP’dir.

Emperyalizm ister; işbirlikçileri onaylar.

Emperyalizm ister; işbirlikçileri vatanın dört bir yanını sömürü, soygun ve talana açar.

Emperyalizm ister; işbirlikçileri emir telakki eder. Çünkü AKP onların eliyle kurulmuş ve iktidara getirilmiştir. Yasaları kendi çıkarlarına göre düzenletmiştir. Ki bugün AKP faşizmi ne yasa ne de hukuk tanıyor. Utanmadan “önce yapalım yasa arkadan gelir,” diyorlar. Halkımızın aklıyla bu şekilde alay ediyorlar.

İşte yeni sömürgecilik budur. 1945’ten günümüze yeni sömürge olmanın neticesidir bugün yaşadığımız. O nedenle bizlerde kanımızla, canımızla bu düzene karşı mücadele ediyoruz. Yeri geliyor can veriyor, yeri geliyor kanımızla Anadolu topraklarını suluyoruz. Özgür bir vatan istiyoruz. Bugün vatan topraklarımızın beşte bir emperyalist tekellerin elinde, işgal edilmiş durumda. Kavgamız topraklarımızı geri alma kavgasıdır. İşçilerimizin milyonlarca ton ağırlıktaki toprağın altında kalmaması mücadelesidir.

Halkımızla alay ediyorlar.

Kanadalı şirketin CEO’su “Türkler taş taşımakta çok iyiler” diyerek de halkımızı da aşağılamıştır.

Vatan topraklarımızı hem yağmalıyor hem de halkımızı aşağılıyorlar.

Bu adaletsizlik…

Bu katliamcılık…

Bu pervasızlık işbirlikçilerin emperyalist tekellerin önünde el pençe divan durmalarının sonucudur. İktidarda kalabilmek adına halka değil emperyalistlere güveniyorlar. Onların tam desteği olmadan bu ülkede değil Cumhurbaşkanı bekçi dahi olamayacaklarını biliyorlar. Hem emperyalist tekellere ülkemiz yağmalatıyor hem de kendileri bu yağmadan besleniyorlar.

Bu işbirlikçiler iktidarda kalmak adına Anagold şirketine fay hattı üzerinde hem de siyanürle altın arama izni veriyorlar. Bununla da yetinmeyip 7.2 milyon dolar vergi borçlarını siliyorlar. Halkımız bir ay faturasını ödemese elektriğini, suyunu kesenler emperyalist şirketin 7.2 milyon dolarlık borcunu bir kalemde siliyorlar.

Katliama neden olan şirketin suç ortağı AKP’nin beşli çetesinden Çalık Holding.

Çalık Holdingin CEO’su kim? Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Tayyip’in damadı Berat Albayrak.

Suçlu belli, suçlular malum.

EMPERYALİZM VE İŞBİRLİKÇİ İKTİDARLAR HAYATIMIZI ÇÜRÜTÜYORLAR.

GELECEĞİMİZİ YOK EDİYORLAR.

KATLEDİYORLAR.

Halkımızın öfkesinden korktukları için gerçeği açıklamıyorlar.

Bakan Alparslan Bayraktar kayan toprağı kaldırmak için 400 bin kamyon gerekir diyor. Yani biz göçük altında kalan işçilerin cesedini dahi çıkaramayız diyorlar.

HALKIMIZ…

Bugün yaşadığımız tüm katliamlar sömürü, yağma ve talan düzeninin sonucudur. Yeraltı yerüstü tüm zenginliklerimiz emperyalist tekellere peşkeş çekiliyor. Bunun sorumlusu işbirlikçi iktidarlardır. Ülkemiz dünyada kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek zenginliklerle doluyken bu zenginlikten halkımızın payına açlık, yoksulluk, sefalet ve 10 milyon ton toprağın altında kalarak ölmek düşüyor. Tüm düzen partileri bu kanlı çarkın birer parçasıdırlar. AKP’sinden CHP’sine kadar hepsi emperyalizme göbekten bağımlı, emperyalizmin uşaklarıdırlar.

Bu nedenle kavgamız bağımsızlık kavgasıdır.

Bu nedenle her türlü zulmü bize reva görüyorlar.

Yaşananları halkımızın kader, fıtrat olarak görmesini, kabul etmesini istiyorlar.

Hayır!

Biz bize yaşatılan bu katliamları kabul etmiyoruz.

Bu nedenle tüm halkımızı bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine katılmaya çağırıyoruz.

Bugün ülkemizde tuz kokmuştur.

Bu katliam bize bu gereği bir kez daha hatırlatmıştır.

İliç Katliamı emperyalist tekel Anagold ve işbirlikçisi AKP’nin eseridir.

İliç Katliamının Hesabını Soracağız!

HALK CEPHESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar