Dev-Genç: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Tarih, 1 Mayıs 1977; 50 bin kişilik bir kortej yürüyordu Taksim Meydanı’na. DİSK’in engellemelerine rağmen alana giren Dev-Genç korteji, Taksim Anıtı’nın çevresine yerleşmiş ve anıta astığı Dev-Genç pankartı,

1 Mayısların tarihi fotoğraflarından biri olarak miras kaldı bize.

Dev-Genç’li Sibel Açıkalın ile birlikte 36 insanımızın katledildiği Taksim Meydanı’nda kalan, örgütlü davranan; kontrgerilla saldırısı karşısında yaşanan panikle daha fazla insanımızın ölümünü engelleyen devrimciler olarak hafızalara kazındı Dev-Genç’liler.

Öztürk Acari ve Salih Kul’un katledildiği 1 Mayıs 1988’de, Devrimci Sol Güçler’in 1 Mayıs’ı alanlarda kutlama çağrısıyla alana çıkan 3 bin kişi arasında Dev-Genç’liler de vardı.

Tarih, 1 Mayıs 1989: Kanımızla ve canımızla kazandığımız 1 Mayıs alanı Taksim’e yürüyen 5 bin kişinin en önünde yine Dev-Genç’liler vardı.

Buluthan Kangalgiller, Hamiyet Yıldızlar, Ali Efeoğlular, Soner Güller, Erol Yalçınlar, Yücel Marallar Taksim’in zapt edilmesinde en önde çatışanlardı. Hamiyet’in elinde sopa, yüzünde kafasından akan kurumuş kanlar vardı…

Mehmet Akif Dalcı’yla Efeoğlu birlikte fırlatıyorlardı taşları…

Ve 30 Mayıs 1993’te, Dev-Genç’li Uğur Yaşar Kılıç ile Şengül Yıldıran karıştı aralarına…

Bugün “alan fetişizmi”, “Taksim inadı”, “yer tartışması içeriğin önüne geçmemeli…” diyen oportünistinden, reformistine ve hatta düzen partisi CHP’ye kadar “Taksim 1 Mayıs alanıdır, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” diyorlar ve 1 Mayıs’ı bu meşrulukla savunuyorlar ise, bunda en büyük pay hiç kuşkusuz Cephelilerin ve elbette Dev-Genç’lilerindir.

Bu yüzden saldırıyorlar Dev-Genç’lilere!

Evet, Taksim 1 Mayıs alanımızdır ve şehitlerimizden mirastır. Kırkı aşkın şehidimizin kanıyla kazanıldı bu alan.

Bu yüzden 1 Mayıs, sorulacak hesabımızdır.

Bizler DEV-GENÇ’LİYİZ!

Bizler Mehmet Akif Dalcı’nın elindeki taşlarız!

Bizler Harika’nın, Burak’ın vatan özlemiyiz.

Bizler Emrah’ın, Pınar’ın hesap soran öfkesiyiz!

“TUTSAK DEV-GENÇ’LİLERE ÖZGÜRLÜK” İSTEMEK İÇİN; şehitlerimizin hesabını sormak, katilleri cezasız, halkıadaletsiz bırakmamak için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız.

YAŞASIN 1 MAYS / BİJİ YEK GULAN!

YAŞASIN DEV-GENÇ, YAŞASIN DEV-GENÇ’LİLER

DEV-GENÇ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar