DİSK 1 Mayıs’a, İşçiye Emekçiye Yüzünü Değil Sırtını Dönmüştür

DEVRİMCİLERİN ÖDEDİĞİ BEDEL İLE DEVRİMCİLERİN VERDİĞİ HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER MÜCADALESİ İLE SENDİKALAR, ODALAR, DİSK, TMMOB, TTB VE BİR DE ONLARA EKLENEN DİŞ HEKİMLERİ ODASI VAR OLMUŞTUR

BU NEDENLE DEVRİMCİLERİ YOK SAYARAK ATACAKLARI HER ADIMDA ONLARA 1 MAYIS İÇİN ÖDEDİĞİMİZ BEDELLERİ HATIRLATACAĞIZ

SENDİKALARIN ODALARIN FAŞİZME MEŞRUİYET HEDİYE ETMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

MEŞRULUK BİZİM ÖDEDİĞİMİZ BEDELLERDİR

BU BEDELLERE SAYGI DUYMAK SENDİKALARIN, ODALARIN BORCUDUR

SENDİKALAR, ODALAR DEVRİMCİLERE OLAN BORÇLARINI ÖDEMELİDİRLER

FAŞİZME MEŞRULUK HEDİYE EDEREK DEĞİL; DİRENEREK KAZANMALIYIZ

DÜN YÜZÜNÜ KATİLLERİMİZE DÖNEN DİSK BUGÜN YÜZÜNÜ TAKSİM’E DÖNEMEZ

DİSK 1 MAYIS’A, İŞÇİYE EMEKÇİYE YÜZÜNÜ DEĞİL SIRTINI DÖNMÜŞTÜR

1 MAYIS TAKSİM ALANI’NI SAVUNANLAR, TAKSİM’İ KAZANANLAR, 1 MAYIS KATLİAMI’NIN HESABINI SORACAK OLANLAR DEVRİMCİLERDİR!

DİSK, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu 2024 1 Mayıs’ı için “Ülkemizde 1 Mayısların bir simgesi var, Taksim Meydanı. Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizde yaradır. Taksim Meydanı, yeniden yasaklandığı günden beri içimizde yaradır. BU YIL YÜZÜMÜZÜ YENİDEN TAKSİM MEYDANI’NA DÖNÜYORUZ.” açıklamasını yaptı.

Çerkezoğlu, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“1 Mayıs’ta Taksim’de olmak, her işçinin, emekçinin hakkıdır. Bunu engellemek hukuka aykırıdır, açıkça suçtur.  O yüzden 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak ekmeğe, adalete, cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmaktır, en önemlisi memlekete sahip çıkmaktır. 1 Mayıs’ta demokrasi şimdi, Taksim şimdi diyoruz. Kararımız kesindir. 1 Mayıs’ta bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla Taksim Meydanı’na yürüyeceğiz. Taksim 1 Mayıs alanıdır, Taksim ekmektir, Taksim adalettir.”

Bu sözlerin sahibi olan DİSK Başkanı Çerkezoğlu, öncelikle şunu açıklamalıdır; yüzünüz kime dönüktü de 1 Mayıs’ı Taksim’de değil de; Maltepe’de Bakırköy’de kutladınız? Sırtınızı döndüğünüz emekçilere bugün yüzünüzü dönmenin sebebi nedir?

Ne değişti?

2007, 2008, 2009’da sokak sokak direnilerek kazanılan Taksim Meydanı’nda; 2010, 2011, 2012’de, üç yıl boyunca, her yıl kitlesi ve görkemi artan, milyonların katıldığı 1 Mayısları örgütledik. Toplumsal mücadelenin yükseldiği, devrimci demokratik hareketin güçlenmeye başladığı bir süreçte, devlet 2013 1 Mayıs’ında, yeniden Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs’a yasaklayıp, halka karşı savaş ilan etti. Bu yasak karşısında, 2007’den bu yana Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen ve kutlayan tüm güçler, 2013’te de görkemli bir direniş sergileyerek, devletin yasaklarını tanımadığını, Taksim’in 1 Mayıs Meydanı olduğunu ve halka kapatılamayacağını açık bir şekilde gösterdi.

2013’te 1 Mayıs’ın yasaklanmasından bu yana DİSK’in tavrı ise şöyle olmuştur: Devrimcilerin öncülüğünde, yasaklara karşı çatışarak Taksim’e gitme hedefi nedeniyle bunun dışında kalamayan DİSK; 2013, 2014, 2015 yıllarında Taksim çağrısı yaptı. Baskıların arttığı süreçlerde 1 Mayıs’ı 2016, 2017 ve 2019’da Bakırköy’de, 2018, 2022 ve 2023’de ise Maltepe’de yani AKP faşizminin izin verdiği alanlarda kutladı. 2020 ve 2021’de pandemi süreci nedeniyle 1 Mayıs kutlanmamıştı.

2019 yılından bu yana DİSK’in 1 Mayıs’ı faşizmin denetiminde kutlaması kararının altında Arzu Çerkezoğlu’nun imzası var.

2022’ye kadar DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’nin ortak kararıyla AKP faşizminin icazetinde, Maltepe ve Bakırköy’de miting düzenlenirken; 2022 ve 2023 yıllarında bu dörtlüye, Türkiye Diş Hekimleri Birliği (TDB) de katıldı.

Bugün ise bu beşli yüzümüzü Taksim’e döneceğiz diyor. Bu aynı zamanda, “faşizmin icazetinde hareket ettik” itirafıdır.

DİSK, TAKSİM’İN 1 MAYIS ALANI OLDUĞUNU SÖZDE KABUL EDER AMA NE ZAMAN Kİ FAŞİZMİN BASKISIYLA KARŞI KARŞIYA KALIR; ÇATIŞMAK, DİRENMEK GEREKİR, ORADA DİSK YOKTUR. NE ZAMAN Kİ SON NOKTAYA GELMİŞTİR, EMEKÇİLERİ DE 1 MAYIS ALANI TAKSİM’İ DE SATMIŞLARDIR. DEVRİMCİLERLE DÜŞMANI KARŞI KARŞIYA BIRAKMIŞLARDIR.

1 MAYIS’IN HESABI, TAKSİM YERİNE MALTEPE VEYA BAKIRKÖY’E GİDİLEREK SORULAMAZ. TAM TERSİNE DİSK, 1 MAYIS ŞEHİTLERİNİN KANINI YERDE BIRAKMIŞTIR.

1 MAYIS BEDELLERLE KAZANILMIŞTIR.

1 Mayıs 1977’de 36 emekçi katledildi. 1988’de Devrimci Sol militanları Öztürk Acari ve Salih Kul, 1 Mayıs’ın yasaklanmasına karşı eylem hazırlığındayken kuşatmaya direnişle cevap verdiler. İkisi de faşizm tarafından katledildi. 1989’da Mehmet Akif Dalcı, öfkesini ve sınıf bilincini kuşanıp, elindeki taşlarıyla Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlamak için Devrimci Sol Güçler kortejinde en önde çatışıyordu. Polis tarafından vurularak katledildi. 1993’te 1 Mayıs’tan bir gün önce Dev-Genç’li Uğur Yaşar Kılıç ve Şengül Yıldıran pankart hazırladıkları evde polis tarafından katledildiler. 1996’da Kadıköy’deki 1 Mayıs yürüyüşünde çıkan çatışmalarda polisin ateş açması sonucu Dursun Odabaş, Hasan Albayrak, miting dağılırken Kurtuluş okuru Yalçın Levent, gözaltına alındıktan sonra da Akın Rençber polis tarafından katledildi.

1977’DEN BU YANA “1 MAYIS ALANI” OLARAK ANDIĞIMIZ TAKSİM MEYDANI’NI İCAZETLE DEĞİL, DİRENİŞLE KAZANDIK.

1 MAYIS’I DA, 1 MAYIS MEYDANI TAKSİM’İ DE 47 YILI AŞKIN SÜREDİR VERDİĞİMİZ ISRARLI MÜCADELEMİZLE, ÖDEDİĞİMİZ BÜYÜK BEDELLERLE, KANIMIZLA, CANIMIZLA KAZANDIK.

1 MAYIS ŞEHİTLERİMİZİN KANIYLA TESCİLLENMİŞ OLAN TAKSİM, AYNI ZAMANDA SORULACAK HESABIMIZIN DA ADIDIR.

DİSK’İN BUNU EZMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ. SİZ HİÇBİR BEDELİ ÖDEYEMEZSİNİZ. DİSK, HESAP SORMAMIŞ, İŞÇİNİN EMEKÇİNİN HAKKINI ARAMAMIŞTIR.

DİSK, ABD SENDİKACILIĞININ TEMSİLCİSİ, CHP’NİN ARKA BAHÇESİDİR.

DİSK EMPERYALİSTLERE, İŞBİRLİKÇİ OLİGARŞİYE, KAN EMİCİ PATRONLARA DOST, YOKSUL HALKA EMEKÇİLERE VE DEVRİMCİLERE DÜŞMANDIR.

DİSK’İN EYLEMİ BAŞKANIN AÇIKLAMASINDAN ÖTEYE GİTMEZ. YÖNETİM KURULLARINI BİLE HAREKETE GEÇİREMEZLER. DİSK’İN BİR KİTLESİ YOKTUR. EYLEMLERİ AÇIKLAMADAN, KATILIMLARI İSE TEMSİLİ DÜZEYDE OLMAKTAN ÖTEYE GİTMEZ. 1 MAYIS KUTLAMALARI ZAFER ANITI’NA ÇELENK BIRAKMAKTAN ÖTEYE GİTMEZ.

Taksim ülkemizde sınıflar mücadelesinin mevzilerinden biri olmuştur. Taksim’e çıkmak, faşizme karşı diremektir.

DİSK faşizme karşı direnmemiş, uzlaşmıştır. İcazetçi olmuştur. Aslında 1 Mayıs alanı Taksim Meydanı’dır deyip Maltepe’yi, Bakırköy’ü adres göstermiştir Çerkezoğlu. İcazetçilik uzlaşmacılığı getirmiştir.

“YÜZÜMÜZÜ YENİDEN TAKSİM MEYDANI’NA DÖNÜYORUZ” diyor

Çerkezoğlu, eskiden neredeydi?

Neden Taksim’e dönük değildi yüzünüz?

Neredeydi yüzünüz, kime dönmüştünüz yüzünüzü? Süleyman Soylu ve Meral Akşener’e mi dönmüştünüz?

TÜSİAD’a, TİSK’e mi dönmüştünüz?

Katillerimizin elini mi sıkıyordunuz, yoksa katillerimizle aynı masada oturup Maltepe, Bakırköy anlaşmaları mı yapıyordunuz?

Bunları açıklamadan, bir gecede karar değiştirip YENİDEN TAKSİM demeniz en hafif deyimle inandırıcı değildir. Bir öz eleştiriniz var mı?

Neden Maltepe’ye Bakırköy’e gittiniz?

Faşizm devrimcilere saldırırken adında devrimci kelimesi geçen siz neredeydiniz?

1 MAYIS ALANI TAKSİM BİZİMDİR!

TAKSİM MEYDANI FAŞİZME BOYUN EĞEN DİSK’İN DEĞİL, BİZİMDİR!

TAKSİM’DE ISRAR SINIFLAR MÜCADELESİDİR!

TAKSİM’DEN VAZGEÇMEK BOYUN EĞMEKTİR!

DİSK SOL DEĞİLDİR, DEVRİMCİ DEĞİLDİR!

İŞÇİ SINIFINA İHANET EDEN ARZU ÇERKEZOĞLU VE DİSK DEMOKRASİ MÜCADELESİ YÜRÜTEMEZ, 1 MAYIS’A SAHİP ÇIKAMAZ!

DİSK İŞÇİ SINIFININ DEVRİMCİ SENDİKAL KONFEDERASYONU DEĞİL, İŞÇİ DÜŞMANLIĞI YAPAN PATRON SENDİKACILIĞININ ÖNCÜSÜDÜR!

DEVRİMCİ KATİLİ SÜLEYMAN SOYLU İLE EL SIKIŞAN, FAŞİST MERAL AKŞENER İLE AYNI MASAYA OTURAN, TÜSİAD VE TİSK İLE KOLKOLA GİREN DİSK 1 MAYIS’IN SAHİBİ OLAMAZ, YÜZÜNÜ TAKSİM’E DÖNEMEZ!

(Halk Okulu, Sayı: 233, 28 Nisan 2024)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar