Karanfilli Sözler / Şengül Akkurt

Feda Ruhunun Cesur Savaşçısı Şengül Akkurt Ölümsüzdür

Feda savaşçısı Şengül Akkurt, 20 Mayıs sabah saatlerinde, Ankara Kızılay’da bir feda eyleminin hazırlığını yaptığı sırada meydana gelen patlama sonucu şehit düştü.

Şengül Akkurt, 18 Mayıs 1977’de Malatya’da doğdu. Şehit düştüğünde, 27 yaşına henüz girmişti.

Asıl memleketi Adıyaman’dı. Adıyaman’ın Ovi Sipi (Türkçeleştirilmiş adıyla Aksu köyü) köyündendi.

Liseyi Malatya Gazi Lisesi’nde okudu. Mücadeleye de bu yıllarda katıldı. Liseli Devrimci Gençlik içinde mücadele etti. Daha sonra Malatya’da devrimci basın emekçisi olarak çalıştı. İstanbul’da Kurtuluş merkez bürosunda çalıştı. Nurtepe gecekondu halkının mücadelesinde, örgütlenmesinde yeraldı. Defalarca da gözaltına alındı, işkencelerden geçirildi, Malatya’da ve İstanbul’da tutsaklıklar yaşadı. En son oligarşinin mahkemeleri tarafından keyfi bir şekilde hapis cezasına çarptırılarak, aranır duruma düştü. Bu aşamadan sonra devrimci mücadelesini illegal örgütlülük içinde sürdürdü.

Orta, lise okul yılları dahil, hep bir emekçi olarak yaşadı. Tarlada, tütünde, kayısıda, lokantalarda, mağazalarda çalıştı. İllegal yaşamın zorluklarına, yoksunluklarına da o emekçi sabrıyla göğüs gerdi. Bir tek gün o yaşamdan şikayet etmedi; tersine üzerine düşen görevleri coşkuyla, kararlılıkla üstlendi. Asıl görevini ise 19 Aralık 2000’deki katliamın ardından üstlendi. O dönemin Şengül için, Şengüller için anlamı şuydu:

“19 Aralık sonrası… bağlılık, yoldaş sevgisi, şehitlere duyulan özlem, hasret, acı, sevinç, umut, inanç, kin, insan sevgisi vb. bütün duygular bu dönemde gerçek anlamını buldu sanki. 19 Aralık sonrası benim için her şey hesap sormak oldu. Hesaplaşmalarımı tamamladığımı düşünerek hep bu günü bekledim. Şu anda ülkemiz ve dünyanın geleceği açısından üstlendiğimiz rolü bu rolün ağırlığını ve büyüklüğünü çok daha iyi anladığımı sanıyorum.”

Çok iyi anlamıştı. Bu nedenle tereddütsüz feda savaşçısı olmak istedi.

Bir gün, bir saniye bile tereddüte düşmeden “o anı” bekledi.

O an geldiğinde, aynı tereddütsüzlükle yürüdü düşmanın üstüne. Yoluna bir engel çıktı, hedefine ulaşmasını engelledi, ama o görevini yerine getirdi. Onun nezdinde, herkes, tüm dünya, Şengüllerin hedefe varma kararlılığını bir kez daha gördü.

Karanfilli Sözler / Şengül Akkurt

“Bana göre Hareket, herkesin bebesine süt alabilmesi demek, aşevi kuyruklarının son bulması demek, çocuk emeğinin sömürülmemesi, çocukların oyun oynayıp dondurma, et, yumurta, peynir yiyebilmesi demek, kimsenin çöpten ekmek toplamaması demek, kimsenin soğuk kış gecelerinde soğuktan titrememesi, tinerci, balici çocukların olmaması demek. İşsizliğin son bulması, genç kızlarımızın pazarlanmaması demek. Her gün gazetelerde; cinnet, intihar, cinayet, hırsızlık, sapkınlık dolu haberler görmemek demek. Sokağa çıktığımızda solgun, umutsuz, çaresiz, yorgun, hasta, zayıf, sapsarı, anlamsız, korku dolu bakışlı insanlar yerine; canlı-kanlı, gözleri parlayan, cıvıl cıvıl, kendinden emin, güvenli insanlar görebilmek demek. Hareket, umut demek. Hareket, ekmeğe, adalete, eşitliğe, özgürlüğe ve özgür vatana duyulan özlem demek. Kısacası Hareket, gelecek demek.”

“Ahlaki ve siyasi hiç bir değeri kalmayanlar; suskunluğumuzu, sadece yaşamlarımızı ortaya koyarak susuşumuzu anlamak istemediler. Ve bu tavırlarıyla, şiddete karşı şiddet kullanmaya mecbur ettiler.”

“İnsan; düşer, kalkar, her şey olabilir. Önemli olan, mücadele içinde olmak ve geliştirmek, gelişmek.”

“Şu anda, ülkemiz ve dünyanın geleceği açısındanüstlendiğimiz bu rolün ağırlığını ve büyüklüğünü çok daha iyi anladığımı sanıyorum.”

“Emin olun ki; şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, kalmayacak! Onların devrettiği feda ruhuyla donanan; yüzler, binler var şimdi. Yüzlerce, binlerce evladınız var.”

“Katledilen 106 yoldaşımın hesabını sormak için, tecritin kaldırılması için.(…) Baskı ve zulme son verilmesi için… Yaşamımı ortaya koyarak, katliamcı iktidardan hesap soracağım. Yaşatmak için, ülkem ve halkım için canımı vereceğim. Can verirken de can alacağım!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar