Anadolu Ermenilerinin Yaşamlarını Kaleme Alan Bir Yazar: Kirkor Ceyhan

Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programında 7 Haziran Cuma günü yayınlanan yazar Kirkor Ceyhan’ın anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

Anadolu Ermenilerinin Yaşamlarını Kaleme Alan Bir Yazar: Kirkor Ceyhan

Öykü ve anlatı yazarı (D. 29 Ekim 1926, Zara / Sivas – Ö. 27 Eylül 1999, Bonn / Almanya). İlköğrenimini Zara’ da, ortaokulu Sivas’ta tamamladı. Lise öğrenimini yarıda bırakarak bir süre terzilik yaptı. 1946’da evlendi. 1949’da askerliğini bitirip terhis olduktan sonra 1952’de İstanbul’a yerleşti. Kemal Tahir, Orhan Kemal, Aziz Nesin gibi edebiyatçılarla, Sabahattin Selek gibi araştırmacı tarihçilerle ve İbrahim Safi, Ali Demir ve Agop Arad gibi ressamlarla dostluklar kurdu.

Zara’dayken, hapiste olduğunu öğrendiği Kemal Tahir’le 1942’de mektup yazarak başlattığı tanışıklık kesintisiz bir dostluğa dönüşmüştü. Ceyhan’ın kaleme aldıklarının çoğu, özellikle Osmanlı dönemine, seferberlik ve sevkiyat yıllarına ait olup, bunlar da anne ve babasının kendisine ya kilim dokurken ya da inşaat mevsimi bitip eve döndükten sonra uzun kış gecelerinde anlattıklarıdır.

1965’te ailece Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne göç eden Kirkor Ceyhan, 10 ay sonra tekrar İstanbul’a döndü. 1980’de Fransa’ya yerleştikten sonra 1988’de Almanya’da Bonn kentine yerleşti. Ceyhan, son yıllarında İstanbul’u sık sık ziyaret ediyordu. 27 Eylül 1999’da, Bonn’da hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer Yayınlar